We never sell your data to third parties
Baldor VPECP4310T is a 60 HP, 3560 RPM, three-phase vertical pump motor with a 364VP NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for severe duty pump applications, it operates on 230/460V at 60 Hz with V1 vertical shaft-down mounting. This Super-E severe duty motor features IEEE 841 construction, cast iron frame, and a 5-year warranty for demanding industrial environments.
MODEL VPECP4310T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$18,360.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
364VP
Frame Material
Iron
HP
60
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
999
Mounting Arrangement
V1
Number of Poles
2
Overall Length
37.25 in
Phase
3
Power Factor
91
Pulley Face Code
P-BASE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 364VP |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 60.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 230.0 V @ 60 HZ 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | No Mounting |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Constant Torque Speed Range | 6-60 |
| Current @ Voltage | 130.200 A @ 230.0 V 65.100 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 95.0 % |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 65.1 a |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | F |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 4 AWG |
| Motor Type | A36056M |
| Mounting Arrangement | V1 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 37.25 IN |
| Power Factor | 91 |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | P-Base |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.625 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 3560 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| XP Temp Code | T3 |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read more| Brand | HubCity |
| Model | 0220-74602 |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/