We never sell your data to third parties
Baldor VLECP3769T is a 7.5 HP, 3510 RPM three-phase severe duty electric motor with a NEMA 213LP frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E premium efficient motor operates on 230/460V at 60 Hz and is part of the VLECP vertical pump severe duty line, designed for normal thrust applications in demanding environments. It features cast iron construction, IEEE 841 standards, and a 5-year warranty.
MODEL VLECP3769T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,725.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213LP
Frame Material
Iron
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Max Speed
5400 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
169
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
22.51 in
Phase
3
Power Factor
88
Pulley Face Code
P-BASE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 213LP |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 7.500 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency |
460.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Division II |
| Agency Approvals |
CCSA US CSA EEV UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | No Mounting |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Constant Torque Speed Range | 6 |
| Current @ Voltage |
17.200 A @ 230.0 V 8.600 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 91.0 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 8.6 a |
| Front Face Code | Drip Cover Mounting |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | Vertical Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Max Speed | 5400 rpm |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 14 AWG |
| Motor Type | 0732M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 22.51 IN |
| Power Factor | 88 |
| Product Family | Super-E Chemical Processing |
| Pulley End Bearing Type | Thrust |
| Pulley Face Code | P-Base |
| Pulley Shaft Indicator | P-Base Groove & Key |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 3510 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Temp Code | T3C |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSR204-20MM |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | JLM704649/10 |
| Brand | Bando |
| Model | 100-DS14M-1540 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 75AT10/1010 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/