We never sell your data to third parties
Baldor EMVM3711D is a 7.5 kW (approximately 10 HP), 3490 RPM, 3-phase, 60 Hz IEC metric motor with a D132SD frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This motor operates on a 208-230/460V dual voltage configuration and is designed for general-purpose industrial applications such as pumps, fans, and compressors. It features a robust cast iron construction and is part of Baldor's EMVM series of IEC metric motors built for reliable performance.
MODEL EMVM3711D
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,603.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
D132SD
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | D132SD |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 7.500 KW @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 230.0 V @ 60 HZ 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA EEV CE |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | No Mounting |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 11.800 A @ 460.0 V 23.600 A @ 230.0 V 24.900 A @ 208.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 90.2 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 11.8 a |
| Frame Prefix | D |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 14 AWG |
| Motor Type | 3728M |
| Mounting Arrangement | B5 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 19.35 IN |
| Power Factor | 87 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | D-Flange |
| Pulley Shaft Indicator | Tapped & Key |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.497 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 3490 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | IEC |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/