We never sell your data to third parties
Leeson 119528.00 1.50 HP, 1750 RPM three-phase washdown duty motor with 56C NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Stainless steel frame, 230/460V at 60 Hz, 1.15 service factor, Class F insulation. Designed for harsh environments requiring frequent washdown. UL and CSA listed.
MODEL 119528.00
$1,558.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
4.8/2.4
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
86.5
Electrical type
Squirrel Cage Inverter Rated
Enclosure
TEFC
Frame
56C
Frame Length
7.5
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
Height
12.88
HP
1.50
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
69
KVA code
L
KW
1.1
Length
17.94
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
67.7
Resistance main
9.12
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
2.06
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1750
Starting method
Line Or Inverter
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
230/460
Width
13.06
Regal Beloit Leeson&Reg; 119528.00
UPC: 691720053454 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washdown Motor, 4-Pole Squirrel Cage Inverter Rated, Special Features: Washdown Duty Motors, 1-1/2 hp, 230/460 V, 4.8/2.4 A, 60/50 Hz, 3 ph, 1750 rpm, 1 Speed, IP69K Totally Enclosed Fan Cooled, 56C Frame, 0.625 in Dia x 2.06 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 12.44 in L x 7.17 in H
Features:
- Q-Car rotor cartridge for quick access
- Double sealed ball bearings with high temperature grease
- Non-wicking lead wires
- Two piece shaft seal with flinger
- Chemical and abrasion-resistant lead markers
- Conduit box rotates 360 deg on TEFC models
- Enhanced encapsulation process
- Total winding encapsulation using an epoxy resin
- LEESON's exclusive IRIS inverter-rated insulation system provides extra protection and long life, especially when used in applications driven by an Inverter
- CSA energy efficiency verification program, report number EEV 78720-1
- IP69K enclosure protection, color coded leads, full fact nameplate is laser etched on the motor frame
Specs:
| Type | 4-Pole Squirrel Cage Inverter Rated |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 12.44 in L x 7.17 in H |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| Amperage Rating | 4.8/2.4 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60/50 Hz |
| Speed | 1750 rpm |
| Enclosure Type | IP69K Totally Enclosed Fan Cooled |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1-1/2 hp |
| Phase | 3 ph |
| Shaft Size | 0.625 in Dia x 2.06 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
Packaging:
| Length | 17.94 in |
|---|---|
| Width | 13.06 in |
| Height | 12.88 in |
Certifications/Standards:
CE Certified | CSA Certified to EEV 78720-1 | UL Recognized
Warranty:
Limited
SKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451082 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 2201E-2RS |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | FF090108 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 6415/C4 |
SKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/