We never sell your data to third parties
Leeson 132427.00 is a 2 HP, 1182 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 184TC frame and an open drip proof (ODP) enclosure. It operates on 230/460V at 60 Hz with 88.5% efficiency. Features a rolled steel frame, Class F insulation, and ball bearings. Designed for continuous duty in industrial applications.
MODEL 132427.00
$670.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
88.5
Enclosure
ODP
Frame
184TC
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
KW
1.5
Number of Poles
6
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 132427.00
UPC: 691720042236 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Ultimate e AC Motor, 6-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, 2 hp, 230/460 VAC, 7.15/3.6 A, 60 Hz, 3 ph, 1182 rpm, 1 Speed, DP, 184TC Frame, 1.13 in Dia x 2.75 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 9 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 8.5 in Dia x 15.2 in L
Features:
- Standard, epact and premium efficient ratings
- Inverter rated
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- WattSaver e premium efficient motors
- Ultimate premium efficient motors
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Type | 6-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 8.5 in Dia x 15.2 in L |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 7.15/3.6 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1182 rpm |
| Enclosure Type | DP |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 9 ft-lb |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.75 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
3 Years
SKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreSKU: 226547
Lm24802 5 hp electric motor
Excellent Motor , Heavy duty , Reasonably Priced. Fast Delivery . Highly Recommended .
Read moreSKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | MLE7011CVDUJ84S |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 365THFCD9077 |
SKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreSKU: 226547
Lm24802 5 hp electric motor
Excellent Motor , Heavy duty , Reasonably Priced. Fast Delivery . Highly Recommended .
Read moreSKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/