We never sell your data to third parties
Leeson 132443.00 5 HP, 3495 RPM three-phase washdown pump motor with 184JM NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings. Designed for washdown environments requiring corrosion resistance.
MODEL 132443.00
$1,540.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Drive End Bearing Size
6207
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
88.5
Enclosure
TEFC
Frame
184JM
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
KW
3.7
Number of Poles
2
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
4.21
Voltage
208-230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 132443.00
UPC: 691720052105 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: Jet Pump (JM/JP) Motors, Special Features: Washdown Duty Motors, 5 hp, 208 to 230/460 VAC, 13.2 to 12/6 A, 60 Hz, 3 ph, 3495 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 184JM Frame, 0.88 in Dia x 4.21 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 7.5 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 16.63 in L x 10.36 in H
Features:
- USDA approved epoxy painted motors
- NEMA motors
- Double lip contact seals and V-ring seals used for shaft seals
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 16.63 in L x 10.36 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 13.2 to 12/6 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3495 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184JM |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 7.5 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 4.21 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Jet Pump (JM/JP) Motors |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
3 Years
SKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCA0453AE231GAA009 |
| Brand | MCR Safety |
| Model | 92733PUS |
| Brand | Harwal |
| Model | 80 x 100 x 5.5RB |
SKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/