We never sell your data to third parties
Leeson 119796.00 1.50 HP, 1140 RPM three-phase inverter duty motor with 56HC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with Class H insulation and 1.0 service factor. Designed for variable frequency drive (VFD) applications. Rolled steel frame, 0.625" shaft diameter, 2.06" shaft length.
MODEL 119796.00
$700.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
5.7/2.9
Design code
INV
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
77
Electrical type
Squirrel Cage Inverter Duty
Enclosure
TEFC
Frame
56HC
Frame Length
7.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1.50
Hz
60
Insulation Class
H
IP code
43
KVA code
J
KW
1.1
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
6
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
64
RPM
1100 - 1200
Service factor
1
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
2.06
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1140
Starting method
Inverter Only
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 119796.00
UPC: 691720044810 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Variable Speed Motor, 6-Pole Squirrel Cage Inverter Duty, 1-1/2 hp, 230/460 V, 5.7/2.9 A, 60 Hz, 3 ph, 1140 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled, 56HC Frame, 0.625 in Dia x 2.06 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class H, Rolled Steel, 12.98 in L
Features:
- Class H IRIS insulation system
- Constant torque operation from 0 to base rpm rating with vector drives
- C-face with rigid base through 100 hp on LEESON models
- TEBC designs utilize three phase blower motors
- Normally closed thermostats
- Provisions for encoder feedback devices
- Precision balanced rotors
Specs:
| Type | 6-Pole Squirrel Cage Inverter Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.98 in L |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| Amperage Rating | 5.7/2.9 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1140 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56HC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1-1/2 hp |
| Phase | 3 ph |
| Shaft Size | 0.625 in Dia x 2.06 in L |
| Insulation Class | Class H |
| Service Factor | 1 |
Packaging:
| Length | 19.5 in |
|---|---|
| Width | 10.44 in |
| Height | 10.88 in |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Recognized
Warranty:
Limited
| Brand | Bestorq |
| Model | D850H075 |
| Brand | Harwal |
| Model | 480 x 520 x 20A |
| Brand | Pyramex |
| Model | RCZ2120M |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | PCM 081010 E |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 89032 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/