We never sell your data to third parties
Leeson 119486.00 1 HP, 1750 RPM three-phase washdown duty motor with 56HC NEMA rolled steel frame and Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 85.5% efficiency. Class F insulation, ball bearings (6205 drive end, 6203 opposite drive end). Designed for washdown environments requiring moisture and corrosion resistance.
MODEL 119486.00
$1,291.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
2.8/1.4
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
85.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TENV
Frame
56HC
Frame Length
8
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
L
KW
0.75
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
77.7
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1750
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Thermostat
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 119486.00
UPC: 691720102787 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Brake Motors, Special Features: Washdown Duty Motors, 1 hp, 208 to 230/460 VAC, 3 to 2.8/1.4 A, 60 Hz, 3 ph, 1750 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Nonvented (TENV), 56HC Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 48.04 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 17 in L x 6.77 in H
Features:
- USDA approved epoxy painted motors
- Double lip contact seals and V-ring seals used for shaft seals
- Full fact nameplate is laser etched on the motor frame
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 17 in L x 6.77 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 3 to 2.8/1.4 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1750 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Nonvented (TENV) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56HC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 48.04 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Brake Motors |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
3 Years
SKU: 2526411
Lesson electric motors
Good company had product in stock. Fast easy to order. Very fast shipping and was delivered as said.
Read moreSKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreSKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 9/5VX1060 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | U1869A |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCA1P11AE221GAA009 |
SKU: 2526411
Lesson electric motors
Good company had product in stock. Fast easy to order. Very fast shipping and was delivered as said.
Read moreSKU: 2526483
Replacement motor for air compressor
I was very pleased with my purchase. The item was shipped promptly and the price was very reasonable. Pleasure doing business and I will definitely use them again.
Read moreSKU: 2526281
Washguard electric motors
MRO Supply has very good customer service. Items are at a good price and shipped most of the time the same date as ordered.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/