We never sell your data to third parties
Leeson 122165.00 1 HP, 1170 RPM three-phase general purpose motor with a 145TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 82.5% efficiency and 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, ball bearings. Suitable for continuous duty applications.
MODEL 122165.00
$773.52 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
3.8/1.9
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
82.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Length
7.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
43
KVA code
K
KW
0.75
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
6
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Resistance main
1.63
RPM
1100 - 1200
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.25
Shaft type
T
Speed [Max]
1170
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 122165.00
UPC: 691720043806 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Ultimate e AC Motor, 6-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, 1 hp, 208 to 230/460 VAC, 3.8 to 3.8/1.9 A, 60 Hz, 3 ph, 1170 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 145TC Frame, 0.88 in Dia x 2.25 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 4.5 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.42 in L
Features:
- Premium efficient ratings and inverter rated
- Class B insulation systems 42, 48 and 56 frames
- Dynamically balanced rotors
- WattSaver e premium efficient motors
- Ultimate premium efficient motors
Specs:
| Type | 6-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.42 in L |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 3.8 to 3.8/1.9 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1170 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 145TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 4.5 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.25 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
3 Years
SKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreSKU: 2526009
Purchasing/sales
This order was received and processed, shipped according to free freight policy. Great job!
Read moreSKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read more| Brand | Pfannenberg |
| Model | 23372101000 |
| Brand | MagPowr |
| Model | TS250PR-EC12M |
| Brand | Bando |
| Model | 400-DS8M-920 |
SKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreSKU: 2526009
Purchasing/sales
This order was received and processed, shipped according to free freight policy. Great job!
Read moreSKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/