We never sell your data to third parties
Leeson 122180.00 1.50 HP, 1750 RPM three-phase TEFC washdown duty motor with 145TC NEMA frame. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, sealed ball bearings. Suitable for food processing and sanitary washdown environments.
MODEL 122180.00
$689.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
4.8/2.4
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
86.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Length
7.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1.50
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
L
KW
1.1
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
67.7
Resistance main
9.12
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.25
Shaft type
T
Speed [Max]
1750
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Thermostat
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 122180.00
UPC: 691720051795 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, 1.5 hp, 208 to 230/460 VAC, 4.6 to 4.8/2.4 A, 60 Hz, 3 ph, 1750 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 145TC Frame, 0.88 in Dia x 2.25 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 4.5 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.43 in L
Features:
- USDA approved epoxy painted motors
- NEMA motors
- Double lip contact seals and V-ring seals used for shaft seals
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.43 in L |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 4.6 to 4.8/2.4 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1750 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 145TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1.5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 4.5 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.25 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
3 Years
SKU: 2525884
Leeson 3hp motor
I have not tested the motor yet but on the past I bought another and it was a very good experience , for sure this is going to be the same
Read moreSKU: 226535
Electric motor
motor looks great just received today motor brand is different Lincoln It should be fine
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreSKU: 2525884
Leeson 3hp motor
I have not tested the motor yet but on the past I bought another and it was a very good experience , for sure this is going to be the same
Read moreSKU: 226535
Electric motor
motor looks great just received today motor brand is different Lincoln It should be fine
Read moreSKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/