We never sell your data to third parties
Baldor EM251452T-4 is a 450 HP, 3570 RPM three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 449TSA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for high-speed industrial applications like pumps, fans, and compressors, it operates on 460V at 60 Hz. This motor features NEMA Premium efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation for reliable performance in demanding environments.
MODEL EM251452T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$47,684.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
DP
Frame
449TS
Frame Material
Iron
HP
450
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
2080
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
44.31 in
Phase
3
Power Factor
88
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
460
| Enclosure | DP |
| Frame | 449TS |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 450.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA EEV CCSA US |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Current @ Voltage | 494.000 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 96.2 % |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 494.0 a |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | F |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 12 @ 1 AWG |
| Motor Type | A44112M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 44.31 IN |
| Power Factor | 88 |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2.375 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 3570 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Wye Start - Delta Run |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 184TTFCD6540 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSHF7240-25KC-B5-HS1-P23 |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/