We never sell your data to third parties
Baldor EM3311T-58 is a 7.5 HP, 1460 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 213T frame (5.25 inch shaft height) and an open, shielded ball bearing (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 380-415V at 50 Hz with a Y-start/delta-run winding configuration. Designed for industrial applications like pumps, fans, and conveyors, it features a 1.15 service factor and Class F insulation.
MODEL EM3311T-58
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,323.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
213T
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
50
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
127
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
17.45 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1460
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1500
Voltage
400
See all of our 7.5 HP 213T Motors
| Enclosure | OPSB |
| Frame | 213T |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Output @ Frequency | 7.500 HP @ 50 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500 RPM @ 50 HZ |
| Voltage @ Frequency | 400.0 V @ 50 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | UR CE CSA |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 10.800 A @ 400.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 89.6 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 10.8 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | No Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6 @ 14 AWG |
| Motor Type | 3736M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 17.45 IN |
| Power Factor | 82 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.375 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1460 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Wye Start - Delta Run |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3311T-5
Brand
Baldor
Model
EM3311T
Brand
Baldor
Model
EM3311T-G
Brand
Baldor
Model
EM3311T-58
Brand
Baldor
Model
EM3311T-5G
| Brand | Marathon Electric |
| Model | U1868 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/