We never sell your data to third parties
Baldor EM3711T-58 is a 10 HP, 2900 RPM, 3-phase Super-E Premium efficiency motor with a NEMA 215T frame (5.25" shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for 50 Hz service on 380-415V Y-start/delta-run windings, it features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque for general-purpose applications like pumps, fans, and conveyors. This foot-mounted (F1) motor is part of the Baldor-Reliance NEMA Premium line.
MODEL EM3711T-58
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,031.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
215T
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
50
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
140
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
19.01 in
Phase
3
Power Factor
89
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
2900
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3000
Voltage
400
See all of our 10 HP 215T Motors
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 215T |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Output @ Frequency | 10.000 HP @ 50 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3000 RPM @ 50 HZ |
| Voltage @ Frequency | 400.0 V @ 50 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | UR CE CSA |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 13.100 A @ 400.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 90.2 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 13.1 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | No Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6 @ 14 AWG |
| Motor Type | 3740M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 19.01 IN |
| Power Factor | 89 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.375 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 2900 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Wye Start - Delta Run |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3711T-5
Brand
Baldor
Model
EM3711T
Brand
Baldor
Model
EM3711T-58
Brand
Baldor
Model
EM3711T-BG
| Brand | Remke |
| Model | 106BQ0030M |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/