We never sell your data to third parties
Baldor EMM20226-APN is a 22 kW, 60 Hz, three-phase IEC metric motor in the M3AA series with a 200MLB frame and B3 foot mounting. This 6-pole motor operates at a synchronous speed of 1200 RPM and features a cast iron process performance construction (-AP suffix) for demanding industrial applications such as pumps, fans, and compressors. It is part of Baldor's extensive line of IEC motors designed for global machinery integration.
MODEL EMM20226-APN
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,603.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
200
HP
22
Hz
50
RPM
988/990
Voltage
400/660/690
| Frame | 200 |
| Frequency | 50 Hz |
| Output @ Frequency | 22.00 KW @ 50 HZ |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1000 RPM @ 50 HZ |
| Voltage @ Frequency | 400 V @ 50 HZ 660 V @ 50 HZ 690 V @ 50 HZ |
| Auxillary Box | D-End Top |
| Current @ Voltage | 24.90 A @ 690 V 25.20 A @ 660 V 43.00 A @ 400 V |
| High Voltage Full Load Amps | 24.9 a |
| Insulation Class | F |
| IP Rating | IP55 |
| Speed | 988 rpm 990 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
SKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/