We never sell your data to third parties
Baldor ERM3007 is a 0.33 horsepower, 1725 RPM, three-phase general purpose electric motor with an Open Drip Proof (ODP) enclosure and F1 foot mounting. Operating at 60 Hz, this motor features a 483416M design code and is suitable for applications such as fans, blowers, and light industrial machinery where ventilation is adequate. The motor is constructed with a standard service factor and robust insulation for reliable performance in indoor environments.
MODEL ERM3007
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$538.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Resilient
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
48
Frame Material
Steel
HP
0.33
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
24
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
10.34 in
Phase
3
Power Factor
66
Pulley Face Code
RESILIENT MOUNT
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.35
Shaft Diameter
0.5IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Enclosure | OPEN |
| Frame | 48 |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | .330 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 230.0 V @ 60 HZ 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Resilient |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 1.700 A @ 208.0 V 1.400 A @ 230.0 V .700 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 73.4 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 0.7 a |
| Front Face Code | Resilient Mount |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | Not Inverter |
| KVA Code | N |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | No Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Terminal Panel Or Lead Hole |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3416M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 10.34 IN |
| Power Factor | 66 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Resilient Mount |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.35 |
| Shaft Diameter | 0.500 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1725 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/