We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor ERM3108 is a 0.5 horsepower, 1725 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 56 frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. It operates on 60 Hz power with a standard F1 foot mounting configuration. This motor is designed for indoor applications such as fans, blowers, and light-duty machinery where ventilation is adequate and environmental contaminants are minimal.
MODEL ERM3108
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$578.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Resilient
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56
Frame Material
Steel
HP
0.5
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
31
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
11.97 in
Phase
3
Power Factor
78
Pulley Face Code
RESILIENT MOUNT
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
See all of our 1/2 HP 56 Motors
| Enclosure | OPEN |
| Frame | 56 |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | .500 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 230.0 V @ 60 HZ 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Resilient |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 2.100 A @ 208.0 V 1.600 A @ 230.0 V .800 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 78.2 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 0.8 a |
| Front Face Code | Resilient Mount |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | Not Inverter |
| KVA Code | J |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | No Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Terminal Panel Or Lead Hole |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3424M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 11.97 IN |
| Power Factor | 78 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Resilient Mount |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Diameter | 0.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1725 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/