We never sell your data to third parties
Baldor ERM3111 is a 0.75 horsepower, 3450 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 56 frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. It operates on 60 Hz with a standard F1 foot mounting configuration. This motor is designed for applications such as fans, blowers, and light-duty machinery, featuring a 1.15 service factor and Class F insulation for reliable performance in industrial environments.
MODEL ERM3111
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$574.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Resilient
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56
Frame Material
Steel
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
24
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
10.97 in
Phase
3
Power Factor
80
Pulley Face Code
RESILIENT MOUNT
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Enclosure | OPEN |
| Frame | 56 |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | .750 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Resilient |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 1.200 A @ 460.0 V 2.400 A @ 230.0 V 2.700 A @ 208.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 76.8 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 1.2 a |
| Front Face Code | Resilient Mount |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | Not Inverter |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | No Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Terminal Panel |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3416M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 10.97 IN |
| Power Factor | 80 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Resilient Mount |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Diameter | 0.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 3450 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-490019 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHS207-22G |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 5202EEH2000B |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/