We never sell your data to third parties
Baldor ERM3120 is a 1.5 HP, 3490 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 56H frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. It features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque characteristics for driving pumps, fans, and compressors. This foot-mounted (F1) motor operates on 208-230/460V at 60 Hz and is part of Baldor's legacy industrial motor line.
MODEL ERM3120
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$642.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Resilient
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56H
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
34
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
23.84 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
RESILIENT MOUNT
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
208-230/460
See all of our 1.5 HP 56H Motors
| Enclosure | OPEN |
| Frame | 56H |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 1.500 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 208.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | UR CSA |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Resilient |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 2.000 A @ 460.0 V 4.000 A @ 230.0 V 4.200 A @ 208.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 84.0 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 2.0 a |
| Front Face Code | Terminal Panel |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | No Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Terminal Panel |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3518M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 11.42 IN |
| Power Factor | 83 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Resilient Mount |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 3490 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/