We never sell your data to third parties
Baldor KEL11205 is a 0.33 horsepower, 3475 RPM single-phase electric motor with a NEMA 56C frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. It operates on 115/230V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor and Class F insulation. This general-purpose motor is designed for applications such as fans, blowers, and light-duty machinery requiring a compact, foot-mounted design.
MODEL KEL11205
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$559.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56C
Frame Material
Steel
HP
0.33
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
24
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
11.85 in
Phase
1
Power Factor
97
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.35
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115/208-230
| Enclosure | OPEN |
| Frame | 56C |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | .330 HP @ 60 HZ |
| Phase | 1 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 115.0 V @ 60 HZ 208.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | UR CSA |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | No Mounting |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 1.500 A @ 230.0 V 1.600 A @ 208.0 V 3.000 A @ 115.0 V |
| Design Code | N |
| Drip Cover | Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 70.5 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 1.5 a |
| Front Face Code | Drip Cover Mounting |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | Not Inverter |
| KVA Code | H |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3413LC |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 11.85 IN |
| Power Factor | 97 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.35 |
| Shaft Diameter | 0.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 3475 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-461491 |
| Brand | Bando |
| Model | 600-KPS8M-1280 |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/