We never sell your data to third parties
Baldor MM11044-APN is a 4 kW, 4-pole, three-phase metric motor with an M3AA design and IEC 112 MB frame. It features a B3 foot-mounted configuration and an aluminum process performance (-AP) construction. This general-purpose motor is designed for industrial applications such as pumps, fans, and conveyors, operating on 60 Hz power with a standard service factor and Class F insulation.
MODEL MM11044-APN
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$476.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
112
HP
4
Hz
50/60
RPM
1445/1745
Voltage
230/400/460
| Frame | 112 |
| Frequency | 50 Hz |
| Output @ Frequency | 4.00 KW @ 50 HZ |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500 RPM @ 50 HZ |
| Voltage @ Frequency | 230 V @ 50 HZ 400 V @ 50 HZ |
| Auxillary Box | D-End Top |
| Current @ Voltage | 15.30 A @ 230 V 8.80 A @ 400 V |
| High Voltage Full Load Amps | 8.8 a |
| Insulation Class | F |
| IP Rating | IP55 |
| Speed | 1445 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
MM11044-APN
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/