We never sell your data to third parties
WEG E02218XP3YAX180LF3-W is an IEC metric frame 180L, three-phase, ATEX explosion proof motor rated for 22 HP (16.5 kW) at 1500 RPM. This hazardous location motor features a cast iron TEFC (IC411) enclosure with IP55 protection, designed for Class I Div 1 Groups C, D and Class II Div 1 Groups E, F, G atmospheres.
MODEL E02218XP3YAX180LF3-W
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$5,968.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
XP
Frame
180L
HP
22
Hz
50
Phase
3
RPM
1500
Voltage
380/415/460/660/690
Electric Motors
| Frame | 180M/L |
|---|---|
| Output | 22 kW (30 HP) |
| Number of Poles | 4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 1470 rpm |
| Slip | 2.00 % |
| Rated voltage | 400/690 V |
| Rated current | 40.5/23.5 A |
| L. R. Amperes | 275/160 A |
| LRC | 6.8 |
| No load current | 16.5/9.57 A |
| Rated torque | 105 ft.lb |
| Locked rotor torque | 260 % |
| Breakdown torque | 290 % |
| Locked rotor time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 4.76 sq.ft.lb |
|---|---|
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.00 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP56 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | B3T |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 61.0 dB(A) |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreBrand
WEG
Model
03018XT3E286T
| Brand | Boston Gear |
| Model | CMBA56U-6 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | F239S-PH-4-B9-H3 |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | HdRF133-10/1-H-56C |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 184TTDBD6002 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more