We never sell your data to third parties
WEG 10036ET3G405HPH-W22 is a 100 HP, 3600 RPM, three-phase AC motor from the W22 Premium Efficiency line. This cast iron TEFC motor features NEMA Super Premium (IE4) efficiency, a 405HPH frame, and 460V PWS (Parallel Wye Start) voltage. It is designed for severe duty applications with Class F insulation, IP55 enclosure, and inverter duty capability for use with variable frequency drives. The motor includes a 1.15 service factor and is suitable for demanding industrial environments.
MODEL 10036ET3G405HPH-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$11,488.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
405HPH
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 3600 rpm |
| Output rating | 100 HP |
| Mounting | Footless |
| Flange | P |
| Mounting | W-6 |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more