We never sell your data to third parties
Baldor P14H1411 is a 0.75 horsepower, 850 RPM DC wound field motor with a NEMA 145T frame (4.5 inch shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This three-phase motor operates on 60 Hz power and features a standard F1 foot mounting configuration. Designed for industrial applications requiring variable speed control, it is part of Baldor's legacy DC motor line for use with SCR drives.
MODEL P14H1411
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 35 days
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
145T
HP
.75
Hz
60 Hz
Phase
3
RPM
850
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 145T |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | .750 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 900 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 230.0 V @ 60 HZ 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | UR CSA |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 2.000 A @ 460.0 V 4.000 A @ 230.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 65.0 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 2.0 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Not Inverter |
| KVA Code | K |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | No Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3534M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 8 |
| Overall Length | 14.19 IN |
| Power Factor | 49 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 850 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read more| Brand | Bell & Gossett |
| Model | 186368LF |
| Brand | Champion |
| Model | 800-1/2X82 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/