We never sell your data to third parties
Leeson E113700.00 1.50 HP, 1725 RPM, single-phase ODP general purpose motor with 56HC NEMA frame. Rolled steel construction, 115-230V at 60 Hz, 83.8% efficiency, Class B insulation. Ball bearings (6203) on both ends, 0.625" shaft diameter, 1.88" shaft length. 4-pole design for continuous duty applications.
MODEL E113700.00
$608.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
13.0/6.5
Design code
L
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
83.8
Electrical type
Capacitor Start Capacitor Run
Enclosure
ODP
Frame
56HC
Frame Length
8
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
8.13
HP
1.50
Hz
60 Hz
Insulation Class
B
IP code
22
KVA code
J
KW
1.1
Length
14.63
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
89
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Manual
UL
Recognized
Voltage
115-230
Width
11.25
Regal Beloit Leeson&Reg; E113700.00
UPC: 691720991152 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 1.5 hp, 115/230 VAC, 13/6.5 A, 60 Hz, 1 ph, 1725 rpm, 1 Speed, DP, 56HC Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 4.5 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.87 in L x 6.5 in W
Features:
- Durable rolled steel construction
- NEMA design B performance
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.87 in L x 6.5 in W |
| Voltage Rating | 115/230 VAC |
| Amperage Rating | 13/6.5 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | DP |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56HC |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1.5 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 4.5 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
3 Years
SKU: 2526415
Thanks
The motor was sent in record time and is now on the compressor and working great Thank You
Read moreSKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreSKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-493008 |
SKU: 2526415
Thanks
The motor was sent in record time and is now on the compressor and working great Thank You
Read moreSKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreSKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/