We never sell your data to third parties
Leeson 119783.00 3 HP, 1740 RPM three-phase agricultural motor with a 56HZ NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for farm and agriculture applications such as feather picking. UL/CSA listed with Class H insulation.
MODEL 119783.00
$868.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
8.6/4.3
Design code
INV
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
82.5
Electrical type
Squirrel Cage Inverter Duty
Enclosure
TEFC
Frame
56HZ
Frame Length
8
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
3
Hz
60
Insulation Class
H
IP code
55
KVA code
J
KW
2.2
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
79
Resistance main
5.4
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.38
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1740
Starting method
Inverter Only
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 119783.00
UPC: 691720053829 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Farm Duty Motors, Special Features: Inverter Ready, Washdown Duty Motors, 3 hp, 208 to 230/460 VAC, 8.9 to 8.6/4.3 A, 60 Hz, 3 ph, 1740 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56HZ Frame, 0.88 in Dia x 2.38 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 9 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class H, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.93 in L x 8.27 in H
Features:
- Phosphatized or stainless steel shafts
- Metric motor has phosphatized shaft drilled and tapped
- Epoxy painted to resist corrosion
- Washdown duty features including shaft seals
- Extra high breakdown torques for maximum cutting power
- Squirrel cage inverter duty
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.93 in L x 8.27 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 8.9 to 8.6/4.3 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1740 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56HZ |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 3 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 9 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.38 in L |
| Insulation Class | Class H |
| Application Type | Farm Duty Motors |
| Special Features | Inverter Ready, Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed | USDA Approved
1 Year
SKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreSKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreSKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130209.00 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | SY069 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | EC0254 |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6214C3 |
SKU: 2525097
Leeson motor 101766.00
Good price... free shipping... great service... no brainer!!!
Read moreSKU: 2525000
Leeson 1/2hp 56j frame 1ph motor
Great Price, Good brand we have used many times. Price was really good and made it here ok thankfully. Would give 5 Stars but motor was loose in box when it got here and there was a hole almost punched through to the outside form shaft so some extra padding inside would have been cool, But it was free shipping so I can't complain that much. Would and will use again. Great Service!
Read moreSKU: 726526
Staff assistance - leeson 1.5hp x 2 boat lift motors
I am just now installing these 2 quality motors. This review is more for the staff at MRO Supply. One of my 2 existing motors died just as my boat was barely high enough to be firmly on the lift at high tide. The replacement was out of stock. Within 24 hours I was helped with the various options, pricing and then a very quick turn around to get my order shipped. Free shipping was FedEx Ground and I had my motors in 3 days from my first order submission. Outstanding and knowledgeable assistance from the the team at MRO. THANK YOU!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/