We never sell your data to third parties
Leeson D394A model 056T34F99017 is a 1-1/2 HP, 3600 RPM three-phase electric motor with a NEMA 56C frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. It operates on 230/460V at 60 Hz.
MODEL D394A
$517.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
56C
HP
1-1/2
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Regal Beloit Marathon D394A
UPC: 722856006165 | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Induction Run Motors, 1-1/2 hp, 230/460 VAC, 4/2 A, 60 Hz, 3 ph, 3450 rpm, 1 Speed, IP43 TEFC Enclosure, 56C Frame, 5/8 in Dia x 2.06 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 2.2 ft-lb Full Load Torque, Bolt-On Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 13.31 in W x 9.09 in D x 7.33 in H
Features:
- Ball bearings, mechanically locked on shaft end
- CR200 corona resistant magnet wire
- Suitable for horizontal and vertical mounting
- F1 mounting only cannot reassemble to F2
- Rated 60/50 Hz, 190/380 or 380 V at next lower horsepower
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Squirrel Cage Induction Run Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 5/8 in Dia x 2.06 in L Extension |
| Torque Rating | 2.2 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 1-1/2 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 56C |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP43 TEFC |
| Speed | 3450 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Bolt-On Base |
| Amperage Rating | 4/2 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 13.31 in W x 9.09 in D x 7.33 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 2-Pole Continuous Duty Low Voltage |
Packaging:
| Length | 16.12 in |
|---|---|
| Width | 10.25 in |
| Height | 8.12 in |
Certifications/Standards:
CE Certified | CSA Certified | UL Recognized | NEMA Premium® Efficiency | NEMA Design Code: B
12 months
SKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2525293
Good supplier
Very good source for hard to find motors and parts. Great staff and customer service. We will use them again and again.
Read moreSKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD9/5V21.20 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | XL-200-200-LLUSHBNT |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | SPSG-1201 |
| Brand | Balax |
| Model | 90114-000 |
SKU: 2526203
Perfect fit!
Replaced a 52 year old 3 phase motor on my unisaw. Fit was perfect and it works beautifully. The price was great and it shipped super fast!
Read moreSKU: 2525293
Good supplier
Very good source for hard to find motors and parts. Great staff and customer service. We will use them again and again.
Read moreSKU: 2526202
120997.00 2hp 3450rpm motor for 10" uni-saw
Excellent customer service. Motor arrived on time, packed in a reinforced box, no damage. I highly recommend MROSUPPLY for anything you need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/