We never sell your data to third parties
WEG 01236ES1C215T-W22 is a 12.5 horsepower, 3600 RPM, single-phase, standard efficiency AC motor. It features a totally enclosed fan-cooled (TEFC) enclosure, a 215T NEMA frame, and operates on 208-230V at 60Hz. This W22 product line motor is constructed with a cast iron frame for durability and includes a 1.15 service factor, Class F insulation, and ball bearings for reliable performance in general-purpose applications.
MODEL 01236ES1C215T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,807.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
12 1/2
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230
W22 12.5 HP 2P 213/5T 1Ph 208-230 V 60 Hz IC411 - TEFC - Foot-mounted
| Frame | 213/5T |
|---|---|
| Output | 12.5 HP (9.2 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3510 rpm |
| Slip | 2.50 % |
| Rated voltage | 208-230 V |
| Rated current | 51.8-46.1 A |
| L. R. Amperes | 378-337 A |
| LRC | 7.3x(Code G) |
| No load current | 4.91-5.70 A |
| Rated torque | 18.5 ft.lb |
| Locked rotor torque | 210 % |
| Breakdown torque | 280 % |
| Locked rotor time | 14s (cold) 8s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 0.6763 sq.ft.lb |
|---|---|
| Insulation Class | F |
| Temperature rise | 80 K |
| Service factor | 1.15 (1.00 @ 208V) |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 72.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 183 lb |
(1) Looking the motor from the shaft end.; (2) Measured at 1m and with tolerance of +3dB(A).; (3) Approximate weight, subject to be changed after manufacturing process.; (4) At 100% of full load.
Efficiency
| 50% | 75% | 100% |
|---|---|---|
| 86.0 | 88.0 | 88.5 |
Power factor
| 50% | 75% | 100% |
|---|---|---|
| 0.98 | 0.98 | 0.98 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Main terminal box hole | NPT 1" |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | |
| Grounding Lugs | Single |
| Fan Cover material | Rolled Steel |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | No-Without Bearing Cap |
| Drip Cover | Without |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more