We never sell your data to third parties
WEG GH1002 parallel shaft gearmotor rated for 1/20 HP (0.05 kW) with 6 RPM output speed. Operates on 90 Vcc DC power at 60 Hz with 0.24 A current draw. Features a 4-pole design and IP55 degree of protection for dust and water resistance. Suitable for low-speed, high-torque industrial automation and machinery applications requiring a compact parallel shaft configuration.
MODEL GH1002
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$429.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
0.24 A
Degree of protection
IP55
Number of poles
4
Output rating
1/20 HP
Synchronous speed
1750�rpm
Type
GH1002
Voltage
90 Vcc
| Synchronous speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Type | GH1002 |
| Current | 0.24 A |
| Voltage | 90 Vcc |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Output rating | 1/20 HP |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | Harwal |
| Model | 09 x 17 x 4.5B |
| Brand | Fasco |
| Model | C3DR407.5 |
| Brand | Harwal |
| Model | 95 x 110 x 10A |
| Brand | United Abrasives |
| Model | 20061 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more