We never sell your data to third parties
WEG GH2006 parallel shaft gearmotor, 1/8 HP output rating, 90 Vcc DC input, 32 RPM output speed, 1.5 A current, 4-pole, 60 Hz. IP55 degree of protection. Designed for low-speed, high-torque applications such as conveyors, material handling, and industrial automation requiring reliable DC power transmission.
MODEL GH2006
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$504.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
1.5 A
Degree of protection
IP55
Number of poles
4
Output rating
1/8 HP
Synchronous speed
1750�rpm
Type
GH2006
Voltage
90 Vcc
| Synchronous speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Type | GH2006 |
| Current | 1.5 A |
| Voltage | 90 Vcc |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Output rating | 1/8 HP |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | NVN-2002-SS |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-797793 |
| Brand | Fasco |
| Model | KIT 832 |
| Brand | Harwal |
| Model | 40 x 50 x 05U41 |
| Brand | Harwal |
| Model | 69 x 90 x 10A |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more