We never sell your data to third parties
WEG GH2010 is a parallel shaft gearmotor designed for low-speed, high-torque applications requiring DC power input. This unit features a 1/8 horsepower motor paired with a gear reducer to deliver an output speed of 165 RPM from a 90 VDC power supply at 60 Hz. The compact parallel shaft configuration provides a direct and efficient power transmission solution for conveyors, material handling equipment, and other industrial machinery where precise speed control from a DC source is needed.
MODEL GH2010
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$511.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
1.57 A
Degree of protection
IP55
Number of poles
4
Output rating
1/8 HP
Synchronous speed
1750�rpm
Type
GH2010
Voltage
90 Vcc
| Synchronous speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Type | GH2010 |
| Current | 1.57 A |
| Voltage | 90 Vcc |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Output rating | 1/8 HP |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | D850H075 |
| Brand | Harwal |
| Model | 480 x 520 x 20A |
| Brand | Pyramex |
| Model | RCZ2120M |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | PCM 081010 E |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 89032 |
| Brand | Bestorq |
| Model | D400H150 |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 6007DDUC3 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more