We never sell your data to third parties
Leeson 122168.00 1 HP, 1760 RPM three-phase agricultural motor with a 143TC NEMA frame and Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 82.5% efficiency. Rolled steel frame, Class F insulation, and ball bearings. Designed for crop dryer and farm duty applications.
MODEL 122168.00
$156.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
82.5
Enclosure
TENV
Frame
143TC
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
KW
0.75
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.12
Voltage
230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 122168.00
UPC: 691720993835 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Crop Dryer Motor, 4-Pole Squirrel Cage Inverter Duty, 1 hp, 230/460 V, 3.2/1.6 A, 60 Hz, 3 ph, 1760 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Non Ventilated, 143TC Frame, 0.875 in Dia x 2.12 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, Round Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 12.49 in L x 8.8 in W x 8.8 in H
Features:
- C-face round body
- Inverter duty
- Constant torque 1000:1
Specs:
| Type | 4-Pole Squirrel Cage Inverter Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.49 in L x 8.8 in W x 8.8 in H |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| Amperage Rating | 3.2/1.6 A |
| Mounting Type | Round |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1760 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Non Ventilated |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 143TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 3 ph |
| Shaft Size | 0.875 in Dia x 2.12 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Service Factor | 1 |
Packaging:
| Length | 19.0 in |
|---|---|
| Width | 10.88 in |
| Height | 9.75 in |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Recognized
Limited
SKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreSKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreSKU: 2526009
Purchasing/sales
This order was received and processed, shipped according to free freight policy. Great job!
Read moreSKU: 726525
Boat lift motors
MRO had the right products at a good price and fast delivery. Easy to do business with them.
Read moreSKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreSKU: 227486
Very happy
We are very happy with our purchase and it came fairly quick , which we like .Would definitely buy again
Read moreSKU: 2526009
Purchasing/sales
This order was received and processed, shipped according to free freight policy. Great job!
Read moreSKU: 726525
Boat lift motors
MRO had the right products at a good price and fast delivery. Easy to do business with them.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/