We never sell your data to third parties
Leeson 132639.00 5 HP, 1740 RPM single-phase agricultural motor with a 184T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, and ball bearings. Designed for crop dryer and farm duty applications.
MODEL 132639.00
$1,115.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
81
Enclosure
TEFC
Frame
184T
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
KW
3.7
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
3.81
Voltage
230
Regal Beloit Leeson&Reg; 132639.00
UPC: 691720993736 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Crop Dryer Motor, 4-Pole Capacitor Start Capacitor Run, 5 hp, 230 V, 23 A, 60 Hz, 1 ph, 1740 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled, 184T Frame, 1.125 in Dia x 3.81 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 18.46 in L
Features:
- Epoxy painted
- Standard NEMA shaft extension
Specs:
| Type | 4-Pole Capacitor Start Capacitor Run |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 18.46 in L |
| Voltage Rating | 230 V |
| Amperage Rating | 23 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1740 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184T |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | 1 ph |
| Shaft Size | 1.125 in Dia x 3.81 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Service Factor | 1 |
Packaging:
- Length: 20.13 in
- Width: 14.63 in
- Height: 12.38 in
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Recognized
Limited
SKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreSKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/