We never sell your data to third parties
Leeson 194227.00 5.50 HP, 1760 RPM three-phase definite purpose motor with a 112M NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 89.5% efficiency and 1.15 service factor. Cast iron frame, Class F insulation, ball bearings. Designed for compressor, pressure washer, woodworking, and other definite purpose applications.
MODEL 194227.00
$2,650.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6306
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
89.5
Enclosure
TEFC
Frame
112M
Frame Material
Cast Iron
Frequency
60
HP
5.50
Hz
60
Insulation Class
F
KW
4.1
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6206
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.111
Shaft Length
2.36
Voltage
230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; 194227.00
UPC: 691720992227 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Definite Purpose AC Motor, 4-Pole Squirrel Cage Induction Run, 5-1/2 hp, 230/460 V, 14/7 A, 60 Hz, 3 ph, 1760 rpm, 1 Speed, IP55 Totally Enclosed Fan Cooled, 112M Frame, 1.111 in Dia x 2.36 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, B3 Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 19.09 in L
Features:
- 50/60 Hz interchangeability
- 230 V brake coil
Specs:
| Type | 4-Pole Squirrel Cage Induction Run |
|---|---|
| Material | Cast Iron |
| Dimensions | 19.09 in L |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| Amperage Rating | 14/7 A |
| Mounting Type | B3 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1760 rpm |
| Enclosure Type | IP55 Totally Enclosed Fan Cooled |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 112M |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 5-1/2 hp |
| Phase | 3 ph |
| Shaft Size | 1.111 in Dia x 2.36 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Service Factor | 1.15 |
Packaging:
| Length | 16.54 in |
|---|---|
| Width | 14.49 in |
| Height | 18.43 in |
Certifications/Standards:
CE Certified | CSA Certified | UL Listed | UL Recognized
Limited
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | EXEF202424 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/