We never sell your data to third parties
Leeson LM29851 25 HP, 1770 RPM three-phase definite purpose motor with a 284T NEMA cast iron frame and Open Drip Proof enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 91.7% efficiency and Class F insulation. Designed for elevator duty applications. UL and CSA listed.
MODEL LM29851
$2,122.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
311
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
91.7
Enclosure
ODP
Frame
284T
Frame Material
Cast Iron
Frequency
60
HP
25
Hz
60
Insulation Class
F
KW
18.7
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
210
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.875
Shaft Length
4.63
Voltage
230/460
Regal Beloit Leeson&Reg; LM29851
UPC: 691720103197 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, Application Type: Elevator Motors, Hydraulic Pump Motors, 30 hp, 230/460 VAC, 73/36.5 A, 60 Hz, 3 ph, 1760 rpm, DP, 284T Frame, 1.88 in Dia x 4.63 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1, Ball Bearing, 74.5 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Variable Torque Speed, 23.49 in L x 18.15 in W x 16.31 in H
Features:
- Dual rated nameplates for 80 and 120 starts/hr
- Designed for belt driven pumps
- Wye start/delta run
- Ball bearings with grease fittings and automatic relief
- NEMA dimensions
- Constructed for low noise and low vibration
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Material | Cast Iron |
|---|---|
| Dimensions | 23.49 in L x 18.15 in W x 16.31 in H |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 73/36.5 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1760 rpm |
| Enclosure Type | DP |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 284T |
| Rotation | Reversible |
| Horsepower | 30 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 74.5 ft-lb |
| Shaft Size | 1.88 in Dia x 4.63 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Elevator Motors, Hydraulic Pump Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
Warranty:
1 Year
SKU: 227428
President ( cook and bottle washer )
Next day delivery, no charge Good pricing and available in stock. A Customer Appreciation Company.
Read more| Brand | Boston Gear |
| Model | PL5120-005-4141601-24.0 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | M827B |
SKU: 227428
President ( cook and bottle washer )
Next day delivery, no charge Good pricing and available in stock. A Customer Appreciation Company.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/