We never sell your data to third parties
Leeson D019 5 HP, 3600 RPM single-phase general purpose motor with 56HZ NEMA frame and open drip-proof (DP) enclosure. Operates on 208-230V at 60 Hz. Suitable for a variety of industrial and commercial applications requiring reliable performance.
MODEL 056B34D15532
$793.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
56HZ
HP
5
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230
Regal Beloit Marathon D019
UPC: | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Air Compressor Motors Application, Capacitor Start Motors Special Features, 5 hp, 208 to 230 VAC, 22 A, 1 ph ph, 3600 rpm Speed, Drip-Proof Enclosure, 56Hz Frame, Rigid Base Mounting, Insulation Class: Class F1, Steel, 14.6 in L Dimensions
Features:
- Capacitor start/capacitor run design for low amps and high efficiency
- High starting and breakdown torque
- Heavy gauge steel frame and base
- Continuous duty at nameplate ratings
- Thermal protection
Specs:
| Special Features | Capacitor Start Motors |
|---|---|
| Application Type | Air Compressor Motors |
| Insulation Class | Class F1 |
| Phase | 1 ph |
| Horsepower | 5 hp |
| Frame | 56Hz |
| Enclosure Type | Drip-Proof |
| Speed | 3600 rpm |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 22 A |
| Voltage Rating | 208 to 230 VAC |
| Dimensions | 14.6 in L |
| Material | Steel |
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
| Brand | PEER Bearing |
| Model | POBS5006 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-601035 |
| Brand | System Plast |
| Model | NT5-R220 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02145450UL |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | LM67010 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/