We never sell your data to third parties
Marathon GT1110A 3 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 182T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 575V at 60 Hz with 1.15 service factor. Built to industrial duty standards.
MODEL GT1110A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$883.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
See all of our 3HP 182T Motors
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 3 hp, 575 VAC, 3.2 A, 60 Hz, 3 ph, 1762 rpm, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 182T Frame, 1-1/8 in Dia x 2-3/4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 9 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 15.08 in W x 12.68 in D x 10.93 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- C-face addition may result in non-NEMA "BA" dim
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-1/8 in Dia x 2-3/4 in L Extension |
| Torque Rating | 9 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 3 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 182T |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 1762 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 3.2 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 15.08 in W x 12.68 in D x 10.93 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT5-75-30M-LLUKNT |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more