We never sell your data to third parties
Marathon GT1009A Globetrotter 3 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 182T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Suitable for industrial duty applications.
MODEL GT1009A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$925.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
See all of our 3HP 182T Motors
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter-Duty Low Voltage, General Purpose AC Motors Application, Squirrel Cage Inverter Rated Motors Special Features, 3 hp, 230/460 VAC, 8/4 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3522 rpm Speed, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 182T Frame, 1-1/8 in Dia x 2-3/4 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, 4.48 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 15.08 in W x 12.68 in D x 10.93 in H Dimensions
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- C-face addition may result in non-NEMA "BA" dim
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-1/8 in Dia x 2-3/4 in L Extension |
| Torque Rating | 4.48 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 3 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 182T |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 3522 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 8/4 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 15.08 in W x 12.68 in D x 10.93 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter-Duty Low Voltage |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreBrand
Marathon Electric
Model
GT1009A
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read more