5IK40RGN-HT/5GN100K
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIGMA 5IK40RGN-HT/5GN100K
1-Phase AC gearmotor with 40W output power and a 100 to 1 gear ratio. Designed in a Parallel Shaft Gearhead configuration, it operates at 208-240VAC and 60 Hz. The enclosure is TENV with an IP rating of IP20 and a 90mm frame size. The shaft measures 15mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 5IK40RGN-HT/5GN100K
Frame Size
90mm
Ratio
100 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
15mm
Style
Parallel Shaft Gearhead
Terminal Box
Yes
Voltage
208-240vac
Key Features
  • Operational Versatility: Suitable for a wide range of applications, including conveyors, mixers, and packaging machinery, with a rated power of 1000W.