We never sell your data to third parties
Baldor JL1304A is a 0.5 HP, 1725 RPM single-phase open drip-proof (ODP) motor with a 56J NEMA frame, designed for jet pump applications. This motor operates on 115/230V at 60 Hz with a standard 1.15 service factor and features a foot-mounted (F1) configuration with the conduit box on the left. It is built with Class F insulation for reliable performance in demanding environments.
MODEL JL1304A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$474.20 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56J
Frame Material
Steel
HP
0.5
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
25
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
12.14 in
Phase
1
Power Factor
62
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Fixed Opposite Standard
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | . 5 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 34F036-5595 |
| Frame | 56J |
| Weight | 25. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3418L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | Q |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 722831 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3418L |
| Elec. Spec | 34WG5595 |
| CD Diagram | CD0203 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34F036 |
| Layout | 34LYF036 |
| Frame | 56J |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | N |
| Rotation | FOS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 12/2/2011 |
| Leads | 5#18, 1#16 #1TH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JL1304A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34F036-5595 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 18L 2P OPEN VER 56J ATO DRIPCOVER |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | JL1304A |
| SPEC. | 34F036-5595 |
| HP | . 5 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 8. 4/4. 2 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 56J |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 25 |
| CODE | K |
| DES | N |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 62 |
| PF | 62 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 4. 8 |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
| SFA 9. 2/4. 6 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 4 Amps |
| Break-Down Torque | 4. 35 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 4. 24 Ohms A Ph / 3. 24 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 3. 75 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 66°C |
| Locked-Rotor Torque | 5. 03 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 78°C |
| Starting Current | 18 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 30 | 42 | 53 | 62 | 69 | 77 | 69 |
| Efficiency | 36 | 52 | 60 | 64 | 65 | 65 | 65 |
| Speed (RPM) | 1780 | 1765 | 1750 | 1730 | 1711 | 1685 | 1711 |
| Line Amperes | 3. 45 | 3. 6 | 3. 85 | 4. 2 | 4. 6 | 5. 2 | 4. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA005854 | SA 34F36-2414 | 1 EA |
| RA002600 | RA 34F36-2414 | 1 EA |
| EC1270A02SP | ELEC CAP, 270-324 MFD, 125V, 1. 48D X 3. | 1 EA |
| 34EP3202A02 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 11XT0832G06 | 8-32 X 3/8 TY 23 TAPPING | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 3 EA |
| WD4100A01 | DP-875 HEYCO PLUG OR 62MP0875 MICRO PLAS | 1 EA |
| NS2500A01 | INSULATOR, AUTO THER PROT | 1 EA |
| 34CB4800SP | CAPACITOR COVER, STAMPED | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3401A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 34AD2000 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 1 EA |
| 51XT0632A06 | 6-32X3/8 TY23 HXWS SLDSR | 4 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 34FH4500A02P | DRIPCOVER, MODEL 34 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 34CB4501SP | TERMINAL BOX LID, STAMPED X (PLATED) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| RM1010A01 | 35-968-1 VINYL CLS | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| LB1009 | LABEL, ROTATION DIRECTION (ON ROLLS) | 1 EA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| SP5068A01 | 34L TERM PANEL STAT SWITCH #E-6' | 1 EA |
| HA3100A38 | THRUBOLT 10-32 X 9. 375 | 4 EA |
| LB1118 | LABEL, WARNING (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0307 | CONNECTION LABEL NAMEPLA. X | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 34PA1005 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| PK3083T | STYROFOAM PACKING CRADLE W/TAPE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read more| Brand | Bando |
| Model | 10T10-1390UG |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 1040-8M-15 |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/