We never sell your data to third parties
Baldor CESWDM3555T is a 2 HP, 3450 RPM, 3-phase washdown duty electric motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it features a 1.15 service factor, Class F insulation, and a foot-mounted (F1) configuration. This motor operates on 60 Hz power and is part of Baldor's washdown product line, built for environments requiring frequent cleaning.
MODEL CESWDM3555T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,757.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
52
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
14.16 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
208-230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35SS628S811G1 |
| Frame | 145TC |
| Weight | 52. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3532M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | H |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 786787 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3532M |
| Elec. Spec | 35WGS811 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35SS628 |
| Layout | 35LYSS628 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 2/17/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/21/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESWDM3555T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35SS628S811G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/17/2010 | 32M 2P TEFC HOR 145TC S. P. #9-2(HOSE |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | CESWDM3555T |
| SPEC. | 35SS628S811G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 5. 4-5/2. 5 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | N |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 5. 4 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 1 Amps |
| Break-Down Torque | 16 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 5. 4 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 12. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 35°C |
| Locked-Rotor Torque | 16 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 44°C |
| Starting Current | 30 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 70 | 80 | 85 | 88 | 89 | 87 |
| Efficiency | 75. 2 | 83. 8 | 86. 2 | 86. 5 | 86. 4 | 85. 5 | 86. 5 |
| Speed (RPM) | 3571 | 3548 | 3525 | 3501 | 3476 | 3448 | 3486 |
| Line Amperes | 1. 28 | 1. 65 | 2. 09 | 2. 55 | 3. 08 | 3. 64 | 2. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA191160 | SA 35SS628S811G1 | 1 EA |
| RA178822 | RA 35SS628S811G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 35CB5001A21 | CONDUIT BOX KIT, FOR SUPER II WASHDOWN | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M08MU | FREP TEFC 203 BRG NO GRSR, BALL BURNISH | 1 EA |
| HW4500A33 | 1/8 NPT STAINLESS, HOLO-KROME #13002, PRES | 3 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A75MU | PU E. P., CAST-FACE MTD-56C-205 BRG(BALL | 1 EA |
| HW4500A33 | 1/8 NPT STAINLESS, HOLO-KROME #13002, PRES | 3 EA |
| HW4606A02 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-0938-1624-AL23) | 1 EA |
| 12XN1032S20 | 10-32 X 1-1/4 HEX M. S., STAINLESS STEEL | 2 EA |
| HA1049A01 | DUBO LOK WASHER SIZE 10 (NYLON LOCK SEAL | 2 EA |
| HA1049A01 | DUBO LOK WASHER SIZE 10 (NYLON LOCK SEAL | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A53 | IEC FH NO GREASER (CLEAN ONLY) | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 3 EA |
| HW4600B39SP | SEAL 0. 550 X. 790 X. 180 FACE SEALING | 1 EA |
| HW2502D13 | SS KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ5001A02 | 732 CL SEALANT 3 OZ DIXIE BEARING 289100 | 0. 001 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| HA5027A04 | HA4054 T-DRAIN X2 BAGGED | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| HA3100S25 | THRUBOLT 10-32 X 9. 500 SS TDR #23687 | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read more| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA4M1.5V5CBRK |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/