We never sell your data to third parties
Baldor CTM1766T is a 50 HP, 1775 RPM three-phase HVAC duty motor with a NEMA 326T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for cooling tower and air handling unit applications, it operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation with a NEMA Design B configuration for reliable performance in demanding environments.
MODEL CTM1766T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$12,956.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
326T
Frame Material
Iron
HP
12.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
657
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;8
Overall Length
30.28 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1760/870
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-1W-VT
Synchronous RPM
1800/900
Voltage
460
| Output | 50/12. 5 HP |
|---|---|
| RPM | 1760/870 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 12F707X198G1 |
| Frame | 326T |
| Weight | 657. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04/08 |
| Class | STOCK |
| Type | 1272M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1272M |
| Elec. Spec | 12WGX198 |
| CD Diagram | CD0032 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12F707 |
| Layout | 12LYF707 |
| Frame | 326T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/08 |
| Created Date | 10/29/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 6#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CTM1766T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12F707X198G1 | BALDOR/COLUMBUS | 10/29/2009 | 72M 4/8P TEFC HOR 326T CHEM SER 32-6 SE |
| Nameplate No. | NP2178E |
|---|---|
| CAT. NO. | CTM1766T |
| SPEC. | 12F707X198G1 |
| HP | 50/12. 5 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 63/28 |
| RPM | 1760/870 |
| FRAME | 326T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6312 |
| ODE | 6312 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 146 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 32. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 633 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 115 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 211 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 70°C |
| Locked-Rotor Torque | 321 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 81°C |
| Starting Current | 522 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 61 | 73 | 79 | 83 | 85 | 81 |
| Efficiency | 86. 3 | 91. 5 | 93. 1 | 93. 4 | 93. 4 | 93 | 93. 4 |
| Speed (RPM) | 1794 | 1790 | 1786 | 1781 | 1777 | 1772 | 1779 |
| Line Amperes | 34. 9 | 41. 9 | 51. 6 | 63 | 75. 7 | 88. 7 | 70. 6 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 76. 7 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 23 Amps |
| Break-Down Torque | 235 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 444 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 92. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 53°C |
| Locked-Rotor Torque | 113 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 59°C |
| Starting Current | 120 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 18 | 30 | 40 | 48 | 54 | 59 | 52 |
| Efficiency | 74 | 83. 4 | 86. 9 | 88. 3 | 88. 8 | 88. 7 | 88. 6 |
| Speed (RPM) | 896 | 894 | 892 | 889 | 886 | 883 | 887 |
| Line Amperes | 23. 2 | 24. 3 | 26. 2 | 28. 5 | 31. 4 | 34. 9 | 30. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA187246 | SA 12F707X198G1 | 1 EA |
| RA175014 | RA 12F707X198G1 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB1000A04P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K08 | 1/4-20 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA4024A02 | 1/8 DOUBLE FEMALE SS CPLG, MCM #4464K351 | 1 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA3400A13SP | STUD, 1/2-13 X 7' WELKER | 4 EA |
| HW4600A90 | SEAL 2. 125 X 2. 875 X 0. 375 SINGLE LIP | 1 EA |
| HA1005A06 | SLINGER, OD 3. 62, ID 2. 15 | 1 EA |
| HW5100A15 | W4997-050 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 12EP1106A40P | PUEP, MACH FOR OIL SEAL W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 10XN5013K28 | 1/2-13 X 1. 75 HEX HEAD MACH SCREW, GRAD | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW4600B37 | SEAL 2. 250 X 3. 000 X. 375 SINGLE LIP | 1 EA |
| HW4600B41 | V-RING SLINGER 2. 125 X 2. 880 X 0. 280 | 1 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 12FH1002A33P | FAN COVER, MACH, EPOXY PRIMER | 1 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HW2501H33 | KEY, 1/2 SQ X 3. 875 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 03 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| 12EP1111A17GP6 | FR ENDPLATE, MACH W/EPOXY PRIMER & PAINT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| 37FN3002C04 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 2. 000 ID | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 08 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0032 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2178E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read more| Brand | Harwal |
| Model | 25 x 33 x 5.7U45 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NU 217 ECP |
| Brand | Harwal |
| Model | 85 x 120 x 15C |
SKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/