We never sell your data to third parties
Baldor EBM3313T is a 10 HP, 1770 RPM three-phase brake motor with a NEMA 215T frame (5.25 inch shaft height) and an open enclosure. This NEMA Premium Super-E efficient motor operates on 60 Hz with a standard F1 foot mounting configuration. Designed for applications requiring controlled stopping such as conveyors, hoists, and machine tools, it features a brake assembly for rapid deceleration and reliable holding torque.
MODEL EBM3313T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,946.58 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
215T
Frame Material
Steel
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
159
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
26.08 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 10 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37B021T853G1 |
| Frame | 215T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3739M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3739M |
| Elec. Spec | 37WGT853 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37B021 |
| Layout | 37LYB021 |
| Frame | 215T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 4/9/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EBM3313T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37B021T853G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/12/2010 | 39M 4P OPEN HOR 215T BRAKE, SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EBM3313T |
| SPEC. | 37B021T853G1 |
| HP | 10 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 26-25/12. 5 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 215T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 82 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 26 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6306 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 29. 7 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 51 Amps |
| Break-Down Torque | 86. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 18 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 46. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 34°C |
| Locked-Rotor Torque | 51. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 42°C |
| Starting Current | 88. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 44 | 66 | 77 | 82 | 84 | 85 | 83 |
| Efficiency | 87. 6 | 91. 6 | 92. 3 | 91. 9 | 91 | 89. 8 | 91. 4 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1785 | 1777 | 1769 | 1759 | 1749 | 1763 |
| Line Amperes | 6. 15 | 7. 79 | 9. 93 | 12. 5 | 15. 3 | 18. 5 | 14. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA193360 | SA 37B021T853G1 | 1 EA | |
| RA180973 | RA 37B021T853G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA | |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA | |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| 37EP1401A01 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW5100A07 | W2816-030 WVY WASHER (WB) | 1 EA | |
| 37EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 213-5T | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA | |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA | |
| 84XN5013L12 | . 50-13 X. 75 NYLOK TYPE HEX. SOC. HD. CAP S | 4 EA | |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA | |
| HA3104A17 | 5/16-18X13. 250 T-BLT/OHIO | 4 EA | |
| 87BK5100EQF | 87BK51000QF W/BR2703E01 | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA | |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA | |
| 37PA1039 | PALLET PACK GROUP, PK1148 BOX | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read more| Brand | Pramet |
| Model | CNMG 433-NM:T8330 |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/