We never sell your data to third parties
Baldor EBM3558T-D is a 2 HP, 1750 RPM, three-phase brake motor featuring a NEMA 145TY frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 60 Hz with a 1.15 service factor and includes an integral Dodge D-series brake for controlled stopping. Designed for applications like conveyors, hoists, and machine tools requiring rapid deceleration, it features Class F insulation and F3 foot mounting.
MODEL EBM3558T-D
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,987.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TY
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
61
Mounting Arrangement
F3
Number of Poles
4
Overall Length
17.35 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35X159P562G1 |
| Frame | 145TY |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3528M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3528M |
| Elec. Spec | 35WGP562 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35X159 |
| Layout | 35LYX159 |
| Frame | 145TY |
| Mounting | F3 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/16/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EBM3558T-D
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35X159P562G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/24/2010 | 28M 4P TEFC HOR 145TY BRAKE F3 SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EBM3558T-D |
| SPEC. | 35X159P562G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 5. 9-5. 8/2. 9 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 145TY |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 75 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 5. 9 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6. 01 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 72 Amps |
| Break-Down Torque | 24. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 66 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 12. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 75°C |
| Locked-Rotor Torque | 17. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 90°C |
| Starting Current | 23. 7 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 33 | 53 | 67 | 75 | 80 | 84 | 78 |
| Efficiency | 77. 7 | 85. 4 | 86. 9 | 86. 6 | 85. 8 | 84. 2 | 86. 1 |
| Speed (RPM) | 1789 | 1778 | 1765 | 1751 | 1737 | 1721 | 1743 |
| Line Amperes | 1. 8 | 2. 04 | 2. 39 | 2. 88 | 3. 39 | 4. 01 | 3. 19 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA198897 | SA 35X159P562G1 | 1 EA |
| RA186251 | RA 35X159P562G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB4007 | KOBX, AUTOPHORETIC (REL# 79097-49-C) | 1 EA |
| 35GS3009 | GASKET, KOBX 35CB4006 (411881-15A) | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| WD4101A13 | STEEL CAPLUG, BP-1 1/8, PLUG D3561S | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35EP3119A01 | SPL FREP TEFC 205 BRG | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 35EP3101A02SP | STD PU ENDPLATE-ENCL-205 BRG LESS GREASE | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 35FH3004A01 | FAN COVER ASSY, BRAKE MTG | 1 EA |
| 51XN1032A32 | 10-32 X 2 HX WS SL SR | 4 EA |
| HW1001A10 | WASHER, #10 SPLT LK, ZN X | 4 EA |
| 35FN3003A01 | EXFN, PLASTIC, 5. 88 OD, . 626 ID | 1 EA |
| 10XN3816K64 | 3/8-16X4 HX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| BR2006B01 | DBSC SPLINED HUB 5/8 BOR | 1 EA |
| WD4006A01 | WIRE JOINT, RB-4 OR RB-44 | 1 EA |
| 35CB4519 | CB LID RAW & UNPRIMED, REL# 79097-50-B | 1 EA |
| 35GS3019 | GASKET, FOR KOBX LID 35CB4519 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1419 | CONN LABEL DODGE BRAKE (REL# 411614-15) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000N49 | PAINT, 678. 50 WILKO, REL GRN (55 GA) | 0. 017 GA |
| HA3100A56 | THRUBOLT 10-32 X 8. 625 | 4 EA |
| 46BK0304B01 | DBSC-VP-10-MA-230/460 VAC | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| G7PA1000 | PACKAGING GROUP / BALDOR | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreBrand
Baldor
Model
EBM3558TY
Brand
Baldor
Model
EBM3558T
Brand
Baldor
Model
EBM3558Y
Brand
Baldor
Model
EBM3558T-S
Brand
Baldor
Model
EBM3558T-D
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1035A |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/