We never sell your data to third parties
Baldor EFM3710T is a 7.5 HP, 1770 RPM three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 213T frame (5.25 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for general-purpose applications like pumps, fans, and conveyors, it operates on common three-phase voltages (e.g., 208-230/460V) at 60 Hz with a 1.15 service factor and features NEMA Premium efficiency.
MODEL EFM3710T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,568.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213T
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
128
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
4
Overall Length
19.01 in
Phase
3
Power Factor
80
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37G863T859G1 |
| Frame | 213T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3736M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3736M |
| Elec. Spec | 37WGT859 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37G863 |
| Layout | 37LYG863 |
| Frame | 213T |
| Mounting | F2 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/16/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EFM3710T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37G863T859G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/25/2010 | 36M 4P TEFC HOR 213T F-2 MTG, SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EFM3710T |
| SPEC. | 37G863T859G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 21-18. 8/9. 4 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 213T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 81 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 21 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 25 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 46 Amps |
| Break-Down Torque | 69. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 36 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 33. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 53°C |
| Locked-Rotor Torque | 42. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 65°C |
| Starting Current | 71. 6 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 62 | 75 | 81 | 84 | 84 | 82 |
| Efficiency | 87. 9 | 91. 8 | 92. 4 | 92 | 91. 1 | 89. 9 | 91. 5 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1786 | 1778 | 1770 | 1761 | 1751 | 1765 |
| Line Amperes | 5. 1 | 6. 13 | 7. 62 | 9. 39 | 11. 5 | 13. 9 | 10. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA198932 | SA 37G863T859G1 | 1 EA |
| RA186285 | RA 37G863T859G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 37GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX STD., . 06 THICK LEXI | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 37EP3101A01SP | FR ENDPLATE, TEFC, 37 L&M, W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3100A01SP | STD PU ENDPLATE, ENCL, 37 'T'-307 BRG, W/ | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA |
| HA3104A17 | 5/16-18X13. 250 T-BLT/OHIO | 4 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read more| Brand | Red Lion Controls |
| Model | SER-485-IC |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5999740 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 1750XH400 |
SKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/