We never sell your data to third parties
Baldor EHM2531T-8 is a 25 HP, 1770 RPM three-phase electric motor with a NEMA 284T frame (7.00 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. It operates on 200V at 60 Hz with a standard F1 foot mounting configuration. This motor is designed for general-purpose industrial applications such as pumps, fans, and conveyors.
MODEL EHM2531T-8
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,337.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
284T
Frame Material
Steel
HP
25
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
369
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
25.06 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
200
| Output | 25 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 40J098X796G1 |
| Frame | 284T |
| Weight | 369. 000 LB |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 200 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 4050M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4050M |
| Elec. Spec | 40WGX796 |
| CD Diagram | CD0695 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 40J098 |
| Layout | 40LYJ098 |
| Frame | 284T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 1/22/2013 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 6#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHM2531T-8
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 40J098X796G1 | BALDOR/COLUMBUS | 1/23/2013 | 50M 4P OPSB HOR 284T SE | |
| 40J098X796G1 | BALDOR/OZARK | 1/23/2013 | 50M 4P OPSB HOR 284T SE | |
| 40J098W950G1 | BALDOR/OZARK | 2/10/2010 | 46M 4P OPSB HOR 284T SE |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHM2531T-8 |
| SPEC. | 40J098X796G1 |
| HP | 25 |
| VOLTS | 200 |
| AMPS | 70 |
| RPM | 1770 |
| FRAME | 284T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93. 6 |
| PF | 82 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6311 |
| ODE | 6309 |
| AUTO | |
| MANUAL | |
| NONE | |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 74. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 29 Amps |
| Break-Down Torque | 213 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 0619 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 91. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 33°C |
| Locked-Rotor Torque | 124 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 40°C |
| Starting Current | 432 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 46 | 68 | 78 | 82 | 84 | 83 | 83 |
| Efficiency | 89. 6 | 93 | 93. 8 | 93. 6 | 93. 1 | 92. 3 | 93. 3 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1786 | 1780 | 1772 | 1764 | 1754 | 1767 |
| Line Amperes | 32. 7 | 42. 4 | 55 | 69. 9 | 85. 7 | 104 | 79. 4 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA257342 | SA 40J098X796G1 | 1 EA | |
| RA244128 | RA 40J098X796G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA | |
| HA6361A01 | LIFTING LUG FOR 37, 39 & 40 FRAME (AUTOP | 2 EA | |
| 40CB4000A01 | CONDUIT BOX 40, STAMPED | 1 EA | |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 2 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 40EP3200A02 | STD FREP OPEN 309 BRG | 1 EA | |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 40EP3200B31 | PUEP OPEN 311 BRG W/SH GND MTG | 1 EA | |
| 84XN0540J08 | 5-40 X 1/2' SHCS, BLACK OXIDE | 2 EA | |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 8 EA | |
| 39CB4500A01 | CONDUIT BOX LID 39, STAMPED, AUTOPHORETI | 1 EA | |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 2 EA | |
| HW2501H28 | KEY, 1/2 SQ X 3. 250 | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 2 EA | |
| 40AD2002A01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 2 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| 40AD2002A01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA | |
| HA3154A04 | THRUBOLT STUD 3/8-16 X 18. 750 | 4 EA | |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 07 GA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 2 EA | |
| LC0695 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA | |
| 40PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
EHM2531T
Brand
Baldor
Model
EHM2531T-8
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4502-3000-050CE |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | JTT-1814 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/