We never sell your data to third parties
Baldor EHM3218T-8 is a 5 HP, 1750 RPM three-phase electric motor with a NEMA 184T frame (4.5" shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. It operates on 200V at 60 Hz with a standard F1 foot mounting configuration (conduit box left). This general-purpose motor is suitable for applications such as fans, blowers, and industrial machinery.
MODEL EHM3218T-8
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$888.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
184T
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
85
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
16.49 in
Phase
3
Power Factor
80
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
200
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36L730S761G1 |
| Frame | 184T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 200 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3640M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3640M |
| Elec. Spec | 36WGS761 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36L730 |
| Layout | 36LYL730 |
| Frame | 184T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/29/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 3#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHM3218T-8
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36L730S761G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/1/2011 | 40M 4P OPSB HOR 184T SUPER E | |
| 36L730T159G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/18/2010 | 32M 4P OPSB HOR 184T SUPER E |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHM3218T-8 |
| SPEC. | 36L730S761G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 200 |
| AMPS | 15. 3 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 184T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 80 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| AUTO | N |
| MANUAL | N |
| NONE | Y |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 02 Amps |
| Break-Down Torque | 45. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 495 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 26 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Locked-Rotor Torque | 30. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 54°C |
| Starting Current | 105 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 42 | 63 | 74 | 79 | 83 | 84 | 81 |
| Efficiency | 84. 1 | 89. 1 | 89. 9 | 89. 5 | 88. 4 | 86. 3 | 88. 8 |
| Speed (RPM) | 1789 | 1779 | 1767 | 1754 | 1740 | 1723 | 1746 |
| Line Amperes | 7. 84 | 9. 68 | 12. 2 | 15. 2 | 18. 6 | 22. 3 | 17. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA226366 | SA 36L730S761G1 | 1 EA |
| RA213464 | RA 36L730S761G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3200A25 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3201A42 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 91XN0540J08 | SCREW, 5-40 X 1/2', FHC, AS | 2 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| HA6362ZP | LIFTING LUG FOR 36 FRAME MOTORS. | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA |
| HA3101A40 | THRUBOLT 1/4-20 X 12. 687 | 4 EA |
| 36AD2004A01 | BAFFLE PLATE, MOD 36-SLTD BAND MTRS DELTA | 2 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
EHM3218T-8
Brand
Baldor
Model
EHM3218T
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-397300 |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/