We never sell your data to third parties
Baldor EHM3558T is a 2 HP, 1750 RPM, 3-phase electric motor with a NEMA 145T frame (3.5 inch shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This HVAC duty motor operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features F1 (foot mounted, standard conduit box) mounting. Designed for cooling tower, chiller, and air handling unit applications, it utilizes Class F insulation and is part of Baldor's Super-E NEMA Premium efficiency line.
MODEL EHM3558T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$829.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
46
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.29 in
Phase
3
Power Factor
77
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35Z141P562G1 |
| Frame | 145T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3528M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3528M |
| Elec. Spec | 35WGP562 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35Z141 |
| Layout | 35LYZ141 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 12/7/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHM3558T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35Z141P562G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/21/2011 | 28M 4P TEFC HOR 145T SUPER-E | |
| 35Y721P562G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/17/2010 | 28M 4P TEFC HOR 145T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHM3558T |
| SPEC. | 35Z141P562G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMPS | 5. 9-5. 8/2. 9 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 75 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 5. 9 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| AUTO | N |
| MANUAL | N |
| NONE | Y |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6. 01 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 72 Amps |
| Break-Down Torque | 24. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 66 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 12. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 75°C |
| Locked-Rotor Torque | 17. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 90°C |
| Starting Current | 23. 7 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 33 | 53 | 67 | 75 | 80 | 84 | 78 |
| Efficiency | 77. 7 | 85. 4 | 86. 9 | 86. 6 | 85. 8 | 84. 2 | 86. 1 |
| Speed (RPM) | 1789 | 1778 | 1765 | 1751 | 1737 | 1721 | 1743 |
| Line Amperes | 1. 8 | 2. 04 | 2. 39 | 2. 88 | 3. 39 | 4. 01 | 3. 19 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA235529 | SA 35Z141P562G1 | 1 EA |
| RA222492 | RA 35Z141P562G1 | 1 EA |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101B90 | STD PU EP-ENCLOSED-205 BRG-W/GREASER | 1 EA |
| 91XN0540J08 | SCREW, 5-40 X 1/2', FHC, AS | 2 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreBrand
Baldor
Model
EHM3558T
Brand
Baldor
Model
EHM3558T-5
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-798444 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NU 316 ECM |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/