We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EHM3611T is a 3 HP, 1760 RPM, 3-phase electric motor with a NEMA 182T frame (4.5 inch shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This general-purpose motor operates on 60 Hz power with a standard F1 foot mounting configuration. It is designed for reliable performance in industrial applications such as pumps, fans, and conveyors.
MODEL EHM3611T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$913.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182T
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
73
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
16.54 in
Phase
3
Power Factor
75
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36M965S266G1 |
| Frame | 182T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3631M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3631M |
| Elec. Spec | 36WGS266 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36M965 |
| Layout | 36LYM965 |
| Frame | 182T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/29/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHM3611T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36M965S266G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/1/2011 | 31M 4P TEFC HOR 182T SUPER E | |
| 36M965Y434G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/17/2010 | 28M 4P TEFC HOR 182T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHM3611T |
| SPEC. | 36M965S266G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMPS | 9-8. 4/4. 2 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 182T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 75 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 9 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| AUTO | N |
| MANUAL | N |
| NONE | Y |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 8. 88 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 33 Amps |
| Break-Down Torque | 33. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 4. 01 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 19. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 40°C |
| Locked-Rotor Torque | 22. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 48°C |
| Starting Current | 32 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 54 | 68 | 75 | 79 | 82 | 77 |
| Efficiency | 80. 9 | 87. 8 | 89. 5 | 89. 6 | 88. 9 | 88 | 89. 2 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1781. 8 | 1771. 6 | 1761. 8 | 1749. 6 | 1737. 2 | 1754 |
| Line Amperes | 2. 5 | 2. 89 | 3. 43 | 4. 15 | 4. 95 | 5. 81 | 4. 63 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA226367 | SA 36M965S266G1 | 1 EA |
| RA213465 | RA 36M965S266G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 36EP3104A01 | FREP MACH W/GRSR, RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3100B98 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 91XN0540J08 | SCREW, 5-40 X 1/2', FHC, AS | 2 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4009A102SP | IEC FH GREASER W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreBrand
Baldor
Model
EHM3611T-5
Brand
Baldor
Model
EHM3611T
| Brand | SMC |
| Model | MIW20-20DA-M9PSBPC |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | B7007E.T.P4S.DUM |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | PER.CFT206-HA |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/