We never sell your data to third parties
Baldor EJMM2531T is a 25 HP, 1770 RPM three-phase electric motor with a 284JM NEMA frame and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This motor operates on 60 Hz power and is designed for industrial pump applications, featuring a close-coupled JM pump face and extended shaft for direct mounting. It is built with a foot-mounted (F1) configuration and robust construction for demanding environments.
MODEL EJMM2531T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,234.38 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
284JM
Frame Material
Steel
HP
25
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
317
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
25.94 in
Phase
3
Power Factor
82
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 25 |
|---|---|
| RPM | 1770 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 40E211X793 |
| Frame | 284JM |
| Weight | 317. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 4050M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4050M |
| Elec. Spec | 40WGX793 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 40E211 |
| Layout | 40LYE211 |
| Frame | 284JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 1/22/2013 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJMM2531T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 40E211X793 | BALDOR/COLUMBUS | 1/23/2013 | 50M 4P OPSB HOR 284JM SE | |
| 40E211X793 | BALDOR/OZARK | 1/23/2013 | 50M 4P OPSB HOR 284JM SE | |
| 40E211W273G1 | BALDOR/COLUMBUS | 10/7/2011 | 46M 4P OPSB HOR 284JM SE | |
| 40E211W273G1 | BALDOR/OZARK | 5/11/2010 | 46M 4P OPSB HOR 284JM SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJMM2531T |
| P/N | |
| ENCLOSURE | OPSB |
| SPEC. | 40E211X793 |
| CC | 010A |
| FRAME | 284JM |
| S/N | |
| HP | 25 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1770 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 60/30 |
| USABLE AT 208V | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93. 6 |
| PF | 82 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 74 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 12. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 216 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 299 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 88. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 28°C |
| Locked-Rotor Torque | 121 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 34°C |
| Starting Current | 190 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 46 | 68 | 78 | 82 | 84 | 83 | 83 |
| Efficiency | 89. 6 | 93 | 93. 8 | 93. 6 | 93. 1 | 92. 3 | 93. 3 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1787 | 1781 | 1774 | 1766 | 1757 | 1769 |
| Line Amperes | 14. 3 | 18. 6 | 24 | 30. 4 | 37. 2 | 44. 9 | 34. 5 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA257336 | SA 40E211X793 | 1 EA |
| RA244122 | RA 40E211X793 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| HA6017A01 | CAST ADAPTOR | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| 10CB3000SP | STD KO BOX MODEL 310, 312, 314 MTRS W/2. 00 | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 40EP3200A02 | STD FREP OPEN 309 BRG | 1 EA |
| HA1166A06 | RODENT SCREEN FOR 40 ENDPLATE 40EP3200. | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 40EP1300A07 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HA1166A02 | RODENT SCREEN FOR 40 ENDPLATE 40EP1300A. | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 4 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW4600B41 | V-RING SLINGER 2. 125 X 2. 880 X 0. 280 | 1 EA |
| HW2501E22 | KEY, 1/4 SQ X 2. 500 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 07 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| 40AD2002A01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA |
| 40AD2002A01 | LEXAN BAFFLE 40 FR OPEN | 1 EA |
| HA3113A11 | THRUBOLT 3/8 - 16 X 18. 375 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 40PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read more| Brand | Bando |
| Model | 400-DS14M-2506 |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/