We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EJPM2333T is a 15 HP, 1765 RPM, 3-phase, 60 Hz electric motor with a 254JP NEMA frame and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This motor is designed for demanding industrial applications such as pumps, fans, and compressors, featuring robust construction for reliable operation. It operates on standard three-phase power and is part of Baldor's extensive line of industrial motors.
MODEL EJPM2333T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,625.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254JP
Frame Material
Iron
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
268
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
28.24 in
Phase
3
Power Factor
84
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.750IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 15 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 09P028Z910G1 |
| Frame | 254JP |
| Weight | 265. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0944M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0944M |
| Elec. Spec | 09WGZ910 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09P28 |
| Layout | 09LYP028 |
| Frame | 254JP |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 11/9/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJPM2333T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09P028Z910G1 | BALDOR/OZARK | 11/9/2012 | 44M 4P TEFC HOR 254JP SE | |
| 09P028Z882G1 | BALDOR/OZARK | 9/21/2012 | 42M 4P TEFC HOR 254JP SE | |
| 09P028X717G6 | BALDOR/OZARK | 9/11/2008 | 36M 4P TEFC HOR 254JP SE |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJPM2333T |
| SPEC. | 09P028Z910G1 |
| HP | 15 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 38-36. 2/18. 1 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 254JP |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 92. 4 |
| PF | 83 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 44. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 12 Amps |
| Break-Down Torque | 152 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 60351 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 69. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 58°C |
| Locked-Rotor Torque | 83. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 71°C |
| Starting Current | 125 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 49 | 71 | 79 | 83 | 87 | 87 | 86 |
| Efficiency | 88. 1 | 92. 1 | 92. 6 | 92. 4 | 91. 7 | 90. 6 | 92 |
| Speed (RPM) | 1790. 9 | 1782. 8 | 1774. 4 | 1765. 5 | 1755 | 1744. 1 | 1759 |
| Line Amperes | 8. 24 | 10. 8 | 14. 4 | 18. 1 | 22. 2 | 26. 8 | 20. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA254034 | SA 09P028Z910G1 | 1 EA |
| RA240845 | RA 09P028Z910G1 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA |
| 09CB3002SP | CB W/1. 38 LEAD HOLE FOR 37, 39, 307 & 30 | 1 EA |
| 09GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, 1/16 THICK LEXIDE | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 09EP1100A14SP | ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K28 | 1/4-20 X 1. 75' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 09EP1300A14 | FACE MTD. E. P., 309, ENCL, 254-6JP, 309 BRG | 1 EA |
| HA2009A02 | SLINGER MODEL 37 PUMP MOTORS-2. 75 DIA. A | 1 EA |
| 80XN1032A06 | 10-32 X 3/8 SET SC HEX SOCK | 1 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HA3113A02 | THRUBOLT 3/8-16 X 16. 750 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09FH4000SP | FAN COVER, STAMPED | 1 EA |
| HA2081A05 | SPACER TUBE, 309 FAN HSG, 2. 00 LONG | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 09CB3501SP | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 09GS1013SP | 09 GS FOR 09CB3501 LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW2501E22 | KEY, 1/4 SQ X 2. 500 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A05 | 1669B ALEM/UNIV860 GR FTG X | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| 09FN3001D01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 05 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 2 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0005E02 | SPL CONN. DIA. /WARN. LABEL(LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 40PA1005 | PACKAGING GROUP, 09 STD | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreBrand
Baldor
Model
EJPM2394T
Brand
WEG
Model
01536EP3E254JP-W22
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-740116 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-V13030 |
| Brand | SMC |
| Model | MKB32TN-20LZ-M9BVSAPC |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-494436 |
| Brand | Coilhose |
| Model | 29-3D38-00 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-349009 |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-20H2406LP |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-674116 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/